Hepatit B nedir?
Hepatit B bir karaciğer hastalığı olup hafif belirtilerle başlar. Ömür boyu sürer ve siroz / karaciğer kanseri gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu hastalık Hepatit B Virüsü ( HBV ) ile oluşur.
Hepatit B hastalığının akut ve kronik evreleri vardır. Hepatit B virüsü ( HBV ) vücuda girdikten sonra akut HBV enfeksiyonu oluşur. Bu enfeksiyon 6 aydan daha uzun sürerse enfeksiyon kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon genellikle ömür boyu devam eder. Hepatit B den korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır.
Akut Hepatit B enfeksiyonunun kronikleşme ihtimali nedir?
Akut HBV enfeksiyonun kronikleşme oranı enfeksiyonun bulaştığı kişinin yaşı ile ilişkilidir. Kronikleşme oranı yaş arttıkça azalır. Bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık %90 olup çocuk büyüdükçe bu oran azalır. 1-5 yaş arasında HBV ile enfekte olan çocuklarda kronikleşme oranı yaklaşık %25-50 dir. Kronikleşme riski 5 yaşından sonra %6-10 ve erişkinlerde ortalama %5 civarındadır.
Akut Hepatit B virüsü nasıl bulaşır?
Akut Hepatit B virüsünü taşıyab bir kişinin kan, sperm, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir kişinin vücuduna girmesi ile bulaşır.
Hepatit B hangi yolla bulaşır:
Doğum Sırasında ( hasta anneden doğum sırasında bebeğine bulaşır )
Enfekte partner ile korunmasız cinsel ilişki ( sperm veya vajinal sıvı aracılığı ile )
Uyuşturucu enjeksiyonunda kullanılan enjektör vb materyallerin ortak kullanımı
Jilet, diş fırçası vb malzemelerin ortak kullanımı
Enfekte kişinin kanı veya açık bir yarası ile direkt temas
Enjektör veya diğer kesici alet yaralanmaları aracılığıyla kan ile temas
Hepatit B virüsü hangi yollar ile bulaşmaz?
Hepatit B aynı kaptan yemek yemek ile bulaşmaz
Hepatit B ortak gıda veya su tüketilmesi ile bulaşmaz
Hepatit B emzirme ile ile bulaşmaz
Hepatit B sarılmak ile bulaşmaz
Hepatit B öpüşmek ile bulaşmaz
Hepatit B tokalaşmak ile bulaşmaz
Hepatit B öksürmek ile bulaşmaz
Hepatit B aynı tuvaleti kullanmak ile bulaşmaz
Hepatit B havuza girmek ile bulaşmaz
Hepatit B oyuncak ile oynamak ile bulaşmaz
Hepatit B aynı araçta seyahat etmek ile bulaşmaz
Akut Hepatit B belirtileri nelerdir?
Akut ( yeni meydana gelen ) Hepatit B enfeksiyonu hiç bir belirti vermeyebilir. Çocuklarda belirti vermeme olasılığı daha fazladır. Erişkinlerde %70 oranında belirti verir.
Hepatit B sık görülen belirtiler:
Ateş
Halsizlik
İştahsızlık
Bulantı-kusma
Eklem ağrısı
Hepatit B bulaştıktan ne kadar zaman sonra belirtiler başlar?
Bu belirtiler HBV virüsü vücuda girdikten ortalama 90 gün sonra ortaya çıkar, fakat bu süre 6 hafta ile 6 ay arasında değişebilir.
Hepatit B virüsü bulaştığından şüpheleniliyorsa ne yapılmalıdır?
Yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız Hepatit B testi yaptırmalısınız. Eğer Hepatit B enfeksiyonu çıkmış ise tedavi için derhal hekime başvurulmalı ve tedaviye başlamalısınız. Tedavide aşı ve HBIG uygulanmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için erken tanı ve tedaviye erken başlanması önemlidir.
Akut hepatit B de belirtiler ne kadar zaman sürer?
Belirtiler genellikle bir kaç hafta sürer, ancak bu süre 6 aya kadar uzayabilir.
Kronik Hepatit B belirtileri nelerdir?
Kronik Hepatit B yıllarca hiç bir belirti vermeyebilir ( bu süre 20-30 yıla kadar varabilir ). Ancak bu esnada Hepatit B hastalığı karaciğeri olumsuz olarak etkilemeye devam eder. Kronik Hepatit B hastalarının %15-25 ‘inde belirli bir süre sonunda siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıkları gelişir. Karaciğerinde hastalık gelişen bazı kişilerde dahi herhangi bir belirti görülmeyebilir.
Kronik Hepatit B ciddi bir hastalık mıdır?
Kronik Hepatit B ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Hepatit B taşıdığımı nasıl öğrenebilirim?
Hepatit B basit kan testleri ile saptanabilir. Test sonucunda şu sonuçlara varılabilir:
HBV RNA PCR Hepatit B Testi
HBV RNA testi Hepatit B enfeksiyonunun tanısında kullanılan güvenilir bir testdir. ELİSA testinde HBS Ag testi pozitif olanlara testi teyit etmek ve Hepatit B taşıyıcılığının takibinde de kullanılır. Normal Değeri Negatif’tir. Bu durumda Hepatit B varlığından söz edemeyiz. Pozitif olduğunda ise Hepatit B virüsunun var olduğu anlaşılır.
HBV RNA Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?
HBV ( Hepatit B ) enfeksiyonlarının erken evrelerinde antikor düzeyi düşük olduğundan serolojik testler yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle virüsün doğrudan tespit edildiği duyarlı ve spesifik bir yöntem olan PCR kullanılır. ELİSA yöntemiyle HBS AG pozitif çıkan hastalara, HBV RNA testi de yapılmalıdır. Asemptomatik (belirti vermeyen) taşıyıcılar, antikorun henüz oluşmadığı vakalar, seropozitif annelerden doğan bebekler, immünolojik reaksiyon göstermeyen hastalar ve serolojik testleri pozitif olan hastalarda tanının doğrulanması ve tedavinin takibinde HBV RNA kullanılabilir.
Akut Hepatit B nasıl tedavi edilir?
Akut Hepatit B için özel bir tedavi bulunmamaktadır. Çoğunlukla yatak istirahati ve sağlıklı beslenme tavsiye edilir, ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir.
engellenebilmektedir. Tedavi ile Hepatit B virüsü etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekle birlikte, vücuttan tamamen uzaklaştırılması genellikle mümkün olmamaktadır.
Kronik Hepatit B hastaları karaciğerlerini korumak için ne yapmalıdır?
Kronik Hepatit B hastaları alkolden kaçınılmalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar. Ayrıca karaciğere zarar verme ihtimali yüksek olan bitkisel veya çeşitli gıda destek ürünlerinden kaçınılmalıdır.
Hepatit B Aşısı
Hepatit B ‘yi engellemenin en etkili yolu Hepatit B aşısıdır. Hepatit B aşısı %90 üzerinde koruyuculuk sağlar, bu açıdan güvenli ve etkilidir. Hepatit B aşısı genellikle 6 ay içinde 3 kez uygulanır. 

Paylaş: